Od kdy do kdy a co za to…

Lidi vynalezli čas, aby věděli od kdy do kdy a co za to, říkal Jan Werich. Tyto úvahy lze docela dobře použít i při tvorbě ceny svatebního fotografování. Z čeho se skládá práce svatebního fotografa?

Jsou to úkony, které svatebčané vidí, a také mnoho dalších, kterým se věnuje fotograf o samotě. Vyjmenujme si ty základní pracovní kroky:

1/ Marketing (díky němu jste fotografa našli v nepřeberné nabídce mnoha služeb pro nastávající).

2/ První komunikace se svatebčany (základní komunikace ohledně termínu, zda je fotograf volný, a základní info o cenovém rozpětí fotografování svatby vybraného fotografa).

3/ Předsvatební schůzka (velice užitečné setkání fotografa a nevěsty se ženichem, kde dojde k předání mnoha důležitých informací).

4/ Seznámení se s místem fotografování (zjištění maxima informací o místě srazu, obřadu, hostiny, o světle v plánované denní době, o možných v okolí pro fotografování skupinek, páru… Pro toto seznámení je ideální osobní návštěva fotografa na místě /samozřejmě jen, pokud tam ještě nikdy nebyl/ nebo alespoň důkladná studie informací od klientů a vše, co lze najít na internetu).

5/ Příprava na den D. (Výběr fotoaparátu (a záložního těla), objektivů, světelné techniky, nabití všech potřebných baterií, formátování karet, příprava oblečení, trasy, ubytování… veškerá logistika zajíštění celé akce.

6/ Svatební den D – fotografování od srazu, příprav novomanželů, obřadu, společných fotografií a focení svatebního páru, až po  večerní zábavu.

7/ Stažení fotografií ze všech karet, zálohy dat

8/ Výběr z cca 1500 – 2500 fotografií cca 250 – 350, které se budou dále zpracovávat a tyto následné úpravy (ořez, vylepšení)

9/ Výběr nejlepších 50 fotografií, které se budou retušovat a tyto následné úpravy, retuše, převody do černobílé atd.

10/ Vyúčtování služeb klientovi, fakturace.

11/ Vypálení upravených fotografií na disk, nahrání na online galerii, předání dat a přístupových hesel klientům.

12/ Zadání fotografií k tisku nebo výroba svatební knihy, pokud si tyto služby klient objedná.

13/ Předání fotografií, knihy, či jiných grafických prací (fotoobraz).


Toto jsou základní úkony, bez nichž se „pořádná“ svatba neobejde. Jak má fotograf odpovídat na dotaz, kolik to bude stát? Dopředu některé věci nelze předvídat. Ale nějak se to stanovit musí. Jak to dělám já?

Držím se hodinové sazby. Jako fotograf s mnohaletou praxí a vybavením, které pro svatební obor stojí hodně přes sto tisíc korun, nelze mít hodinou sazbu srovnatelnou s pracovníkem, který k výkonu práce potřebuje pouze propisku.

500 Kč na hodinu odpovídá náročnosti profese i ceně potřebného vybavení.

Počítání ceny za svatbu začíná až od bodu 6. Že je potřeba se připravit se považuje za samozřejmé a je to zdarma.

Celodení focení… řekněme, že u nevěsty na srazu začíná fotograf v devět hodin ráno a v sedm večer se mu podaří se s rozjuchanými svatebčany rozloučit. To je deset hodin na nohou, deset hodin fotografování, kdy je potřeba být všude, kde se něco děje. á 500 Kč hodina, rovných 5000 Kč. Co dále?


Výběr fotek z 2500 na 350… záleží na fotografovi, jak dlouho mu to zabere. Se stažením dat z karet a řádným prohlédnutím všeho nafotografovaného materiálu se pod dvě hodiny nedostanete (1000 Kč).

300 fotek upravujete jen základním způsobem (ořez, kontrast, barevnost, šum, dle potřeby další úpravy), počítejme 2 minuty na jeden snímek, to jest 600 minut, to je také 10 hodin (jeden den práce).

No, když jste dobří, některé fotografie jsou rovnou dobré. Některé úpravy jde dělat hromadně. Odhadněme, že úprava 300 fotografií se dá stihnout za 6 hodin (3000 Kč).

Dalších 50 fotografií chcete odevzdat ve špičkové kvalitě. Úprava každé zabere minimálně 10 minut. A to je dalších 8 hodin práce.

Z celodenní svatby fotograf odevzává cca 300 upravených fotek mapujících celý den a vše zajímavé, co se dělo.

A navíc 50 vyretušovaných a různě barevně, černobíle a mnoha dalšími filtry upravených fotografií. Kromě jednoho dne na focení jsou nutné ještě dva dny na postprodukční práce. Cena se pohybuje mezi 8 000 až  12 000 Kč.

Další náklady záleží na cestovném (jak je to daleko?), na ubytování (platí si fotograf nocleh?), na speciálních požadavcích (více fotografií, tištěné fotografie, knihy, obrazy…).

Jde to i levněji, pokud se ubere na počtu fotografovaných hodin nebo na počtu odevzdaných fotografií.