Svatba. Den D. Konečně. Tolik příprav, plánů, úvah a teď je to tady. Příběh svatebníh dne začíná.

Za fotografa k tomu mohu říci toto: 

"Je to Váš příběh. Vy ho píšete. Já ho jen zachycuji do obrázků."

Pokud by měli fotografové do něčeho mluvit, tak by to byla doba obřadu. Když je svatba v 11 dopoledne, a přesně v poledne vyjdou novomanželé z kostela (nebo radnice), je to to nejhorší fotografické světlo. Polední, silné, zhora... Lidé se potí, nevěsta na přímém slunci v oslnivě bílé róbě přeexponovaná (nebo ženich tmavý)... Lepší mít obřad klidně až ve dvě, hlad se dá dopoledne mírnit lehkým občerstvením a fotit se pak bude v hezkém odpoledním až večerním světle. No ale upřímně, takto plánuje svatbu málokdo.

Co ale chci říci hlavně je (není to žádná universální pravda, je to jen můj názor):

"Svatební fotograf není režisér ani autor příběhu svatebního dne. Neměl by zasahovat, organizovat, měnit. Měl by pozorovat, nerušit, mít oči všude a zachytit emoce, okamžiky, situace, tak jak se děly."

Žádné "stoupněte si sem, dělejte tohle, tvařte se takhle". Výjimkou jsou pouze organizované snímky svatební skupiny, snímky se svědky, s rodiči, snímky nevěsty a ženicha. Tam je samozřejmě na fotografovi, aby vybral kde se bude fotit, zajistil aby byli všichni vidět a aby měl svatební pár krásné aranžované fotografie. Ostatní snímky dokumentující průběh příchod, obřad, a zejména následné oslavy, ty píšou svatebčané sami. Je to jejich příběh, oni jsou jeho autoři a protagonisté v jedné osobě. Fotograf jenom pozoruje a "chytá".