Nádherné, jemné, vkusné, ale smyslné fotografie, zachycující krásu ženy jakékoli postavy i věku, tak by se daly charakterizovat takzvané boudoir fotografie.


Když slovo boudoir – původem z francouzštiny – přečtete jako budoár, vůbec to nebude špatně a možná vám to připomene známé slovo, kterým se označovala malá dámská šatna, soukromá místnost sousedící s ložnicí. Je pravda, že podobný prostor dnes většina žen k dispozici nemá, ale tzv. boudoir fotografie mít může.

Zasněná v župánku

Jak se boudoir fotografie odlišují třeba od aktu? U boudoir fotografie nejde o zachycení nahého těla, ale o zachycení skryté, smyslné krásy. Jen si to představte, když si žena připravovala ve svém budoáru šaty, byla oblečená obvykle jen v prádle, cítila se ve svém soukromém prostoru svobodná, uvolněná, někdy se zasnila… A tohle rozpoložení by mělo vyzařovat i z opravdových boudoir snímků. Žena zahalená do pruhu látky, závoje nebo do saténového župánku či krajkového prádla zasněně sedící v křesílku… Že takové fotografie nemohou vzniknout v běžném ateliéru, je jasné. Pro dotvoření atmosféry jsou nezbytné propriety jako toaletní stolek, zrcadlo, závěsy, lampičky, křeslo...

Fotografie jako dárek

Jaký byl původní smysl boudoir fotografií? Ženy své snímky, z dnešního pohledu velmi decentní, ale na tehdejší dobu velmi odvážně erotické, věnovaly svým mužům, když rukovali do války nebo měli na dlouhou dobu odcestovat. Ženy chtěly, aby na ně muži v dálavách nezapomněli, aby v mužových erotických představách hrály právě ony hlavní roli. A je pravda, že v těžkých a dlouhých chvílích odloučení byly tyto obrazové vzpomínky pro muže skutečným pokladem.

A z podobného důvodu obdarovávají dnešní ženy své muže či milence. Aby jim ukázaly svůj půvab, krásu a smyslnost. Obvykle se podobné fotodárky věnují k nějakému výročí vztahu nebo k narozeninám. Ale stále častěji se stává, že ženy boudoir snímky nadělí samy sobě. A to vůbec není špatný nápad! Když se domluví na „boudoir party“ dvě i více kamarádek, může být z podobného fotografování skvělý, nezapomenutelný zážitek. Zkušená vizážistka dámy nalíčí, učeše, ženy si vyzkoušejí různé módní doplňky a zahrají si před objektivem na modelky. Navíc pak získají smyslné fotografie do svého soukromého alba. Zda se jimi někomu pochlubí nebo je schovají ke svým tajným pokladům, je už jen na nich.

Fotograf jako psycholog

Je pravda, že boudoir fotografie bývají ve výsledku dražší než běžný portrét. Každý profesionální boudoir ateliér má sice k zapůjčení mnoho párů bot, bižuterie a dalších módních doplňků, ovšem spodní prádlo se pochopitelně nepůjčuje. Dámy tak obvykle před plánovaným focením míří do obchodu, aby zakoupily nové prádlo, korzet, podvazky nebo kombiné. To je první větší výdaj. Další náklady tvoří zaplacení pronájmu ateliéru, odměna pro vizážistku a samozřejmě pro fotografa. V tomhle ohledu se vyplatí pečlivě vybírat, protože krásné boudoir fotografie dokáže nafotit jen zkušený fotograf, který se tomuto oboru věnuje. Nejde jen o to nastavit správně clonu a světla, profesionální fotograf by měl být i dobrý psycholog, zábavný společník a umělec v jednom. Musí chápat, že pro žádnou ženu obvykle není snadné přijít do ateliéru, svléknout se do prádla a tvářit se smyslně nebo zasněně před cizími lidmi. Proto je potřeba, aby fotograf uměl všechno dobře vysvětlit, a hlavně povzbudit. Nutno dodat, že každý fotograf má trochu jiný styl a také nároky na honorář, takže před výběrem toho pravého by si měla každá žena prohlédnout portfolio snímků, jimiž se umělec prezentuje, aby si byla jistá, že výsledné fotky budou odpovídat jejímu vkusu a nezruinují její účet.

Kolik to stojí?

Náklady bez nakoupeného prádla se mohou vyšplhat na částku 4–5 tisíc korun. U nižších cenových nabídek by měly být ženy obezřetné. Buď dostanou málo fotografií, nebo někdo pracuje za minimální honorář proto, že zatím sbírá v tomto oboru zkušenosti. Ušetřit se dá i tehdy, když se fotí „doma“, tedy v ložnici fotografované ženy, která je schopná se sama správně nalíčit. Ovšem pozor, ne v každém interiéru je to správné světlo a ne každé líčení podpoří krásu ženy! V tomto ohledu je lepší navštívit profesionální studio, aby výsledek stál opravdu za to.