New Born. Česky miminka. Ta hodně "čerstvá". Ti, co se tomuto oboru věnují, říkají, že newborn se fotí cca do 15 tého dne od narození. No, já si myslím, že celý první měsíc jsou miminka hodně čerstvá. Ve skutečnosti krásně voní mnohem déle. I dvou tříměsíční prcek je pořád nádherný objekt k focení. Takže když focení v šesti nedělí nestihnete, nezoufejte. Je stále čas na hezké "mimi" fotky. Když si newborn vygooglíte, zjistíte, že mnohé ateliery se na tento žánr specializují. Nabízejí rozličné rekvizity, košíky, dřevěné krabice, minikočárky,  hnízda, spousty šatiček a ještě větší spousty mašliček.

Já tedy nic takového nemám. Řídím se totiž heslem, že když objekt k focení je sám o sobě krásný a zajímavý, není už k tomu třeba nic přidávat.
A mám ještě jedno heslo: když už šatečky nebo hebká podložka, tak jedině vlastní. Převlékat miminka do cizích rekvizit mi nepřijde jako dobrý nápad. Ale proti gustu... Někomu se líbí i manipulování miminek do dospělých póz, které by miminka sama dobrovolně nezaujala. Ručky pod bradou, za hlavou, složitě zapletené nožičky. Že je výsledná fotka složená z několika, kde jsou odretušované hlavičku podpírající ruce? To nevadí, vždyť je to vtipné.

Můj přístup k miminkům je jiný. Fotím vždy v domácím prostředí rodiny. Stačí postel u okna, měkká podložka (froté prostěradlo nebo osuška bez vzoru v pastelové světlé barvě). Na miminka nebleskám, takže se fotí přes den. Je třeba alespoň dvě tři hodiny, aby se stihla fáze spaní, krmení, bdělosti, a všechny možné úkony, klidně přebalování, kojení, mazlení. Místnost se vytopí, aby mohlo být miminko také chvíli nahaté.

Když k dispozici doma pletená vtipná čepička, oblíbená hračka, zajímavý šál, proč je nevyužít. Ale nutné to není. Miminka jsou krásná sama o sobě. A doma budete všichni v pohodě a uvolnění, což se v cizím prostředí vždy nepovede. A přijde-li se na chvíli podívat i Vaše kočka nebo pes, co se to s novým členem smečky děje, proč je také nevzít do hry.MIMINKA fotím jen DOMA