Tisk je jako silný stisk - pixpo

Zajímalo by mne, jak by dopadl průzkum veřejného mínění... kdyby zástupci nejmladších, středních a věkově pokročilých... respondentů měli odpovědět na otázku: "Co Vás první napadne, když se řekne slovo FOTOGRAFIE?"

Myslím totiž, že to, co je pro nás starší a pokročilé obrázek v albu nebo na zdi v galerii, je pro mladší obrázek na mobilu. Fotografie obrázek je. Je ovšem rozdíl, když vám ji někdo ukazuje na malé ploše skleněného displeje, nebo když je stejný motiv vytištěný na papíře.

Nedokáži vysvětlit, co ten rozdíl dělá. Ale je to zcela jiný pocit, koukat se na monitor (displej) nebo na papír. Tisk je jako silný stisk... když vám někdo pořádně stiskne ruku, nebo vás přitiskne k sobě, také to je jiný dojem, než když se jen mdle a studeně dotknete. Tisk je prostě tisk.

Většina z nás obvykle rychle pochopí, že tisknout není třeba vše a fotografie tak projdou mnohdy velmi užitečným předvýběrem. Je velmi únavné, prohlížet si nepřetříděné obrázky v desítkách často podobných záběrů na něčím mobilu, a je velmi příjemné prohlédnout si deset nejlepších záběrů vytištěných třeba na A5 nebo A4 formát. Ty už musel autor vybrat, možná trochu doupravit a to je to nejlepší, co mohl pro diváka udělat. Nabídnout kvalitu.

Samozřejmě i pohlednice v rozměru 10x15 cm je dostatečný tisk. Lze vzít do ruky a ucítit přes vůni barev i třeba vůni moře (pokud je to obrázek z dovolené :-)  ). Ale dojem se ještě znásobí, pokud zvolíte větší formát.

Chystám teď jednu komorní (kavární) výstavu. Vybral jsem asi 20 motivů a na různě velké formáty (dle prostoru v kavárně) je nechal vytisknout na fotoserver.cz. Vždy jsem byl mile překvapen, jak velký formát a kvalitní tisk umocnil dojem z fotografie. Dosud jsem je také znal jen z monitoru... těším se, až budou "viset".

Každý volí jiný formát nebo jiný materiál. Dnes lze tisknout na plátno, různé druhy papíru, nebo dokonce na různé pevné desky či akrylátové sklo. Fotografii můžete zarámovat, aby ladila s nábytkem, nebo nechat jen na desce, která už jde rovnou pověsit. Labuť na mlžné řece jsem si nechat vytisknout na sklo v Saal Digital. Jsem zvědav, jaký dojem na výstavě udělá.

Od 25. dubna do 24. května můžete přijít na kafe i Vy a podívat se sami.