Tunisko All Inclusive - pixpo

Mnozí mí přátelé jsou fotografové a cestovatelé v jednom balení a vydávají se sami nebo v malé skupině na dobrodružné cesty, bez pomocí cestovních agentur, naopak pěkně sami, po vlastní ose, pokud možno mimo oblíbené turistické destinace.

Zažívají mnohá dobrodružství, spí ve stanu nebo u domorodců doma, jedí jejich pokrmy, cestují pěšky po horách nebo stopem. Obdivuji takové cesty. Ale jako fotograf jsem došel k názoru, že všude je možné najít nějakou potravu pro svůj objektiv a na všech typech cest je  možné se něco nového dozvědět o sobě samém.

Vydal jsem se s CK do pětihvězdičkového hotelu s All Inclusive a doufal, že i tato cesta mi přinese radost z poznávání nového, z fotografování nových míst a inspiraci. Není důležité, jak cestujeme, důležitá je jenom cesta.


Očima bohů

tunisko-ovsik-004

Obecně se předpokládá, že Bohové hledí na svět zhora. Vzhledem k tomu, že Bůh je všude, je ovšem zřejmé, že ho vidí stejně dobře zdola, zevnitř i ze strany. Prostě ze všech stran. Ale o Bohu jsem do Tuniska rozmýšet nejel. Je to islámská země a na podobné debaty bych myslím nenašel vhodné diskutéry.

Evropa zhora - to je padesát odstínů zelené (jen Česko je zjara hlavně řepkově žluté). Tunisko zhora- to je 5 odstínů hnědé, a stovky olivových stromů. V zemi je jich údajně přes 60 milionů. Olivovník, kam se podíváš... a hlavně, kde rostou olivovníky, nesmí se stavět... docela rozumné opatření proti skladovým halám a supermarketům s obrovskými parkovišti.Zajímáte se o módu?

tunisko-ovsik-013

Trhy jsou obvykle nejvíce fotogenickou částí města. Podle obchůdků, respektive podle nabídky zboží, poznáte hodně o bohatosti, kultuře a nabídce dané lokality. Rozdílné pojetí módy mne hned ujistilo, že jsem opravdu v jiné zemi.A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci... ty potvory vám vlezou všude!

tunisko-ovsik-027

Jsou ovšem druhy zboží, které se stalo celosvětovým, bez ohledu na náboženství. Trpaslík zřejmě neohrožuje víru v žádného boha a může se beztrestně pohybovat po všech rajských zahradách naší planety.Jinak na trhu v typické tuniské medině koupíte nejčastěji koření, ovoce, datle, oblečení, výrobky ze dřeva, z kůže, z kovu, keramiku, ale i méně běžný (pro nás) sortiment, jako šneky, ryby, kraby či želvy.Kamarádky...

tunisko-ovsik-045

Tunisko je vlastně republika a v daném kontextu islámských zemí je docela toleratní k jiným kulturám. Nic nevnucují jinověrcům a ani oni sami nemusejí nosit předepsané oblečení, ženy šátky, muži vous, je na nich, jak budou vypadat. Svobodné dívky jsou častěji nezahalené, vdané mají šátek. Klidně potkáte páry, jak se vedou za ruce, ženy řídí auta, pracují...Chlapi jsou všude stejní...

tunisko-ovsik-046

V klouboku či bos (rozuměj holohlavý), za ženou se muži ohlédnou ve všech zemích. A to i za zahalenou .)Pro kousek stínu šel bych světa kraj

tunisko-ovsik-087

Stromy ve městech mají hlavní funkci - poskytovat stín. Koruny mají proto sestříhávány do co největší plochy, jsou klidně uprostřed chodníku, takže kolem těžko projede kočárek, ale chodník je ve stínu a to se v Africe počítá....Kaváren jsou plné ulice. Většinou v nich posedávají jen muži. Není to proto, že ženy by nesměly zajít na kávu. Jen si vybírají ty hezčí podniky a ty obvykle nemají stolky na ulici, ale někde ve stínu uvnitř. Když je kavárna hezká a čistá, pak sedí u některého stolečku i ženy. Moc často to ale není. Chvíli posedět a pozorovat okolní život je fajn. Mátový čaj je silný a sladký, fresh z čerstvých pomerančů osvěžující a káva je taková normální... to by asi chtělo nějakou tu kavárnu vyšší třídy. Na ulici je lepší si dát ten čaj. Mají ho ale až odpoledne.S focením lidí je to všude na světě stejné. Buď musíte mít dost času, aby vás přijali mezi sebe a focení vám tolerovali nebo prostě dovolili,  ideálně byli naopak rádi, že zachytíte jejich život... Nebo se snažte být rychlí, nenápadní, nikde dlouho nepostávat, neostřit minuty, neotálet. Cvak a pryč, než se někdo rozlobí, nebo přijde a bude chtít buď peníze nebo fotku smazat. Je to ale právě fotografie lidí, co dá ulicím specifický ráz, měřítko, atmosféru.Tunisko zhora je hnědé... ale zblízka, zejména ve městě, kde se dá zalévat, kvete všemi barvami. Bouganvillea (bílá, žlutá purpurová), ibišek, opuncie, vše kvete, voní... živé ploty nejsou žádná nuda.Je to bezpečné?

tunisko-ovsik-209

My máme normy, předpisy a pokyny o bezpečnosti práce. V jiných zemích je důležité jenom jedno: výsledek. Sem tam asi někdo spadne, ale dům stojí a to se počítá.Co by to bylo za fotografování bez trochy toho obrazového kýče? Kdo vydrží neudělat nějaký ten západ nebo východ slunce? Pláž s palmou a slunečníkem? Písek? Kdo je bez viny, ať si hodí mušličkou :)Domy jsou v Tunisku jiné. Staví se tak, aby byl na terase či na dvoře pokud možno stín. Bílá barva je krásná, tak proč trvat na tom, že se sousedi odliší barvou fasády? Stejná barva, stejná omítka, domy se liší jen tvary.Loď na obzoru!

tunisko-ovsik-256

Tunisané více pracují, než si užívají. Přeci jen je to chudá země a všichni se musejí otáčet, aby zajistili rodinu. Nějaké projížďky na moři jen tak pro zábavu? Na to není čas. Moře je proto mnohem prázdnější, než bychom mohli očekávat z evropských pobřežních vod. Díky tomu je šance na klidnější záběr pobřežních vod.V Tunisku mají vesnici, kde je vše modrobílé. Pokud jsou všichni schopni se dohodnou a spolupracovat, pak už tato skutečnost - modrobílá čtvrť - stačí k tomu, aby se místo stalo turisticky vyhledávanou lokalitou a dalo tak možnost výdělku místním obyvatelům. Není to dobrý nápad pro místa u nás, kde je nezaměstnanost? Vytvořte si dvoubarevnou vesničku a v hospodě bude nabito. I na náměstí. Jen pozor, aby se tam nekonaly sjezdy nějaké strany, co má stejné barvy v logu... které? Modří už vědí.Selfie je trendy

tunisko-ovsik-102

Jak se sluší a patří na dnešního cestujícího fotografa, udělal jsem si samozřejmě také selfíčko. Podstatné je vyfotit sám sebe před nějakou architektonickou památkou. Když už člověk na tom místě je, aby měl důkaz své existence. Aby dal svému bytí smysl. Tak tady to je. Smysl s vykopávkou. Koloseum. Kolosální.

tunisko-ovsik-097