WorkFlow

Co to znamená, že někdo něco fotí?

Workflow je anglické slovo. Jaké je české?

"Pracovní postup aneb co vše se dělá a v jakém pořadí." Což je trochu dlouhé.

Jaké je mé workflow jako fotografa?

Je zřejmé, že fotografické práci předchází příprava na focení (kdy, kde, čím, jak), pak se fotografuje (hledá se optimální světlo, kompozice, úhel pohledu, okamžik na zachycení objektu nebo scény) a pak se obrázky musejí zpracovat.

A zde se nejčastěji užívá pojmu workflow.

Fotografové si občas navzájem prozradí postupy, co dělají když přijdou z focení a mají plné ... karty a ruce práce. Jak to dělám já?

1/ Stáhnu data z karty a načtu je do programu Adobe Lightroom. Tento program je pro mne zásadní a používám ho vždy. Fotím totiž do formátu RAW a musím obrázky - my říkáme syrová data vyvolat.

2/ Nejprve je ovšem nutné ze všech zachycených snímků vybrat ty povedené. Nechci odevzdávat kvantitu, ale kvalitu. A tu je potřeba mezi zachycenými okamžiky nalézt. Procházím tedy obrázky a těm povedeným dávám hvězdičku. Pak si zobrazím jenom ty s hvězdičkou a těm nejlepším dám třeba dvě. To už není moc podstatné, důležité je, že nějakým způsobem pomocí hvězdiček zobrazuji méně a méně obrázků, až zůstanou jen ty, které "vyvolám".


Výběr nejlepších záběrů pro další úpravy je nezbytný.

Untitled photo

3/ Vyvolávání probíhá tak, že pomocí mnoha šoupátek, křivek a kliknutí na ten či onem parametr nastavím v LR (Lightroom) množinu úprav, které se následně aplikují na jednu nebo na skupinu fotografií a tyto jsou tak připraveny k exportu do vybraného obrazového formátu v dané velikosti a kvalitě. To, že úpravy jde aplikovat hromadně na skupinu fotografií, které se vylepší stejnou množinou "vylepšení", je velký dar a úspora času.

4/ Obvykle se neprovádí jedna úprava (např. zesvětlení), ale celá množina vylepšení (zesvětlit, přidat kontrast, ubrat barvy, doostřit...) a tyto množiny se navíc občas opakují. K tomu se dají uložit v LR tzv. presety (přednastavení), kde se množina úprav shlukne dohromady, nějak pojmenuje a uloží. Což je po hromadných úpravách další velký dar pro fotografy. Kliknete na preset a ono se stane rovnou několik úprav současně. Presety si můžete vytvořit a uložit vlastní nebo se dají koupit hotové. Já používám oboje, vlastní i koupené. Těch koupených možná i více, některé jsou opravdu dobré. Podívejte se na nabídku třeba svatebních presetů, které používám v poslední době často od firmy Sleeklens.

5/ Některé úpravy se aplikují na celou plochu fotografie. Ty dělám jako první. Nakonec se ještě podívám, zda by některým záběrům nepomohlo vylepšit pouze malou část. Třeba jen něčí obličej, oči nebo jiný detail. Na to jsou v LR štětce. I na retušování štětcem lze udělat nebo koupit přednastavení. Při práci si jen vyberete zesvětlovací, ztmavovací nebo jiný štětec a jako malíř pak vykreslíte na obrázku požadovanou opravu.

6/ Až jsou všechny vybrané fotografie v LR upraveny a vyexportovány do vhodného formátu, není to ještě hotové. Některé detailnější retuše se lépe než LR dělají v programu Adobe Photoshop. Když potřebuji retušovat pleť, dělat vyřezy, montáže, do snímku přidat jiný motiv nebo text, obvykle v práci pokračuji právě v programu PS (Photoshop).


Presety můžete mít vlastní nebo koupené

Untitled photo

Program ON1 zobrazí, co která úprava na snímku udělá

Untitled photo

7/ Když je hotovo v PS, celkem rád se na snímky podívám ještě v programu ON1. Je to kompletní balík na veškeré foto úpravy. Já ON1 nejčastěji používám na převod do černobílé, na zjemnění pleti, na tonální úpravy. ON1 je hodně intuitivní a má silný nástroj na aplikaci úprav na vybranou skupinu obrázků. Nastavit vhodný postup, spustit aplikaci na více snímků a na chvíli zavřít oči, zatímco pracuje někdo jiný (počítač), tak to mne opravdu baví.

8/ Když je konečně po všech úpravách, zbývá než zpracované fotografie nějak předat klientům. K tomu používám nejraději online galerii s heslem, odkud si každý (kdo má heslo) může stáhnout fotografie ve velkém rozlišení sám (jde to najednou i po jedné). Samozřejmě, když je snímků hodně, raději ještě předám vše uložené na DVD nebo flash? Kdo chce nějaku fotografii vytisknout, rád pomohu i s tím. Přeci jen fotografie vždy byla a bude nejkrásnější právě na papíru, v knize nebo na zdi.

P. S. Existují dokonce nabídky služeb profi retuše, kam lze odeslat fotky a oni vám je upraví. Ale to není nic pro mne, rád si vlastní fotografie upravuji sám.